Проналажење основног узрока малтретирања: Кога или шта бисмо требали кривити?



Сазнајте о другачијем погледу на једно од најстрашнијих питања КСКСИ века - насилништво. Како је то повезано са животињама и нашим прецима?

Пре свега, да, насиље је огроман проблем у нашем друштву. Последице таквог понашања могу бити изузетно погубне и за жртве и за насилнике. Али насилништво јесте увек био у школама. Зар се не сећате како су се деца тукла или прозивала једно друго? Па, шта се променило? Да ли је то малтретирање некако еволуирало? Или се можда данашња генерација разликује од наше? Да бисмо одговорили на ова питања, морамо сагледати главне узроке насиља и разумети зашто неки људи малтретирају друге.



Проналажење основног узрока малтретирања: Кога или шта бисмо требали кривити?ЛигхтФиелд Студиос / Схуттерстоцк.цом

ПРОЧИТАЈТЕ И: Најчешћи типови малтретирања: Како препознати ако некога малтретирају?





Узроци малтретирања: корен проблема

Људско друштво је провело много година анализирајући понашање насиља и покушавајући да пронађе главни разлог зашто људи то чине. Иако неки стручњаци верују да би требало да постоји један одређени узрок, већина психолога је непопустљива: ево више него довољно разлога за насиље. Погледајмо најчешће, да бисмо покушали да сазнамо да ли су некако повезани.

1. Утврђивање доминације

Да ли су људи долазили од животиња? Ако је то случај, природни механизми селекције су још увек уграђени у наш мозак. Вишеструке студије предложити да древни мозак који смо наследили од предака пре милиона година још увек ради свој посао. Овај део људског мозга назива се рептилски мозак. Осим што је одговоран за пулс, равнотежу и телесну температуру, он такође игра кључну улогу у формирању самопоштовања и одржавању сигурности. Другим речима, људи морају имати друштвени живот и плаше се смрти захваљујући рептилском мозгу.



Сви знамо да најјача животиња има најбоље земљиште, најбољег партнера и најквалитетнију храну. Стога је апсолутно природно борити се за бољи живот. Исто се односи и на људски свет. Имамо хиљаде алата за утврђивање доминације над неким, где један од њих малтретира. Рептилски мозак проналази некога слабијег и покушава да у основи „покаже ко је овде шеф“. Такво понашање мала деца често копирају од својих „шефова“ родитеља. У другим случајевима родитељи су и сами насилници.

Проналажење основног узрока малтретирања: Кога или шта бисмо требали кривити?голубовистоцк / Схуттерстоцк.цом



ПРОЧИТАЈТЕ И: Нови начини за спречавање насиља и заштиту наше деце. Да ли стварно раде?

2. Усамљеност

Сигурно можемо да „оптужимо“ мозак гмазова да је одговоран за следећи узрок насиља. Деца формирају групе темељећи се не само на истим интересима, већ и на истим обрасцима понашања. Ту почиње мозак гмазова. Настојимо да имамо друштвене односе и тражимо некога од своје врсте да будемо пријатељи. Ми формирамо групе како бисмо створили осећај моћи и сигурности. Овде делује једино правило - докажите да заслужујете да будете део групе, тј. Покажите да сте исти. Због тога групе насилника држе људе који малтретирају, слично вуковима који држе лов на плен.

Проналажење основног узрока малтретирања: Кога или шта бисмо требали кривити?АлејандроЦарницеро / Схуттерстоцк.цом

3. Центар пажње

Јавно признање је дрога. Када будете седели на врху планине, учинићете све да тамо и останете. Слично томе, покушаћете да задржите свој ранг у заједници. Комбинација огромног ега и некажњивости врло је експлозивна смеша. Таква деца често имају изузетно моћне породице иза себе. Следећи стопе родитеља, они покушавају да изграде своје царство у школи. Насиље је у том случају једноставан алат за постизање поштовања.

Много деце цени моћ више од љубазности, зар то не важи за свет одраслих? И у овом тренутку, можемо се поново позивати на мозак гмазова. Бити у центру пажње, краљ или краљица, број један значи имати сву робу. Сви добро знамо да људи који имају моћ често могу да је злоупотребе. Нико не жели да изгуби власт.

Проналажење основног узрока малтретирања: Кога или шта бисмо требали кривити?Сида Продуцтионс / Схуттерстоцк.цом

Сваки родитељ треба да разуме да заједница сваке школе има своја правила. И зато што се свест детета развија постепено, често се не може ни носити ни прилагодити тим правилима. Због тога мозак гмизаваца има много више моћи над децом него код одраслих. Присиљава их да тврде да доминирају, да избегавају усамљеност и да теже бољем положају у друштву. Стога је основни узрок малтретирања наша животињска природа.

Али тада ствари постају незгодне. Како можемо нешто природно схватити као погрешно? Можда онда није мозак гмазова тај који треба кривити за разарајуће ефекте савременог насиља. Можда одрасле треба оптужити да децу не уче границама прихватљивог друштвеног понашања, да им не обраћају довољно пажње или да су и сами насилници ...?

ПРОЧИТАЈТЕ И: Сваки родитељ треба да обрати пажњу на упозоравајуће знаке насиља. Само се на овај начин могу спречити трагедије

Деца Породица Клинци Школе Малтретирање
Популар Постс