Занемарена деца: 7 последица породице се могу суочити због недостатка пажње



- Занемарена деца: 7 последица које ће породице можда имати због недостатка пажње - Лифехацкс - Фабиоса

„Родитељски стил“ је сложен скуп различитих радњи које родитељи предузимају с циљем промене дететовог понашања. То се види у свему, од физичког кажњавања до читања дечјих прича пред спавање, и може бити врло индивидуална ствар за сваку породицу и дете. Заиста, правилно васпитање детета захтева пуно енергије и новца.



Али понекад су родитељи толико заглибе у сопствене проблеме да се дететове потребе потпуно занемарују. Овај стил родитељства назива се „занемаривањем“. Ова врста родитељства спречава дете да се правилно развија и може да изазове много потешкоћа како током детињства, тако и када дете одрасте у одраслу особу.

Шта значи занемаривање родитељства

Елена Ничиженова / Схуттерстоцк.цом





Родитељи су одрасле особе које имају највећи ефекат и утицај када је реч о њиховој деци. Они су одговорни за обуку, вођење, подучавање и контролу свог детета.

Психолози истичу два важна аспекта у васпитању деце: одговор (како родитељи реагују на дечје захтеве) и захтев (шта захтевају од детета).



Одговор и потражња одређују како родитељи комуницирају са својим дететом и како контролишу дететово понашање.

На основу ове две ствари, родитељски стилови се могу поделити у четири категорије.

  1. Ауторитативни: и захтеван и одзиван.
  2. Ауторитарни: веома захтеван, али не реагује.
  3. Дозвољено: више одзиван него захтеван.
  4. Занемарљив: ни захтеван ни одговоран.

Студије показују да је занемаривање родитељског стила најштетније за дете. У овом родитељском стилу, родитељи уопште нису превише одзивни и не захтевају или не захтевају ништа од детета. То значи да не чине ништа да покажу своју љубав и наклоност. Такви родитељи су увек заузети послом и својим личним животом и чини се да немају апсолутно времена за сопствену децу.



Немарни родитељи су родитељи који су веома равнодушни према свом детету. Када је родитељ на свом максималном нивоу, дете може да игнорише или одбије или да чак ни не разговара с њим. Такви родитељи не осећају одговорност према детету и од њега не захтевају или ништа не захтевају.

Овај стил родитељства сматра се једним од најопаснијих. Дечји психолози то често описују као најнегативнији од свих родитељских стилова. Према стручњацима, занемарени родитељи су много гори од чак и ауторитарних, који могу бити физички насилни и детету категорички забранити да ради много тога.

ПРОЧИТАЈТЕ И: Наредба о рођењу може утицати на понашање деце и утицати на њихове карактере у одраслом добу

Занемаривање = Пермисивност

Занемаривање родитељског стила често се меша са пермисивним стилом, али заправо постоје велике разлике између њих двоје.

Пермисивни родитељи су одговорнији него што захтевају. Родитељи у овој врсти породице дозвољавају детету да самостално прави распоред и регулише сопствене активности око куће, а такође покушавају да избегну сукобе и препирке. Као главни елемент контроле користи се позитивна контрола у облику питања: „Како си?“ 'Како се осећаш?' 'Ох, данас сте прошли много боље!'

За разлику од попустљивих мајки и очева који су живо заинтересовани за емоционалну добробит своје деце, занемариви родитељи својој деци обезбеђују само храну и кров над главом. И то је то!

Ефекат занемаривања родитељства на децу

Мариа Симцхицх / Схуттерстоцк.цом

Непотребно је рећи да занемаривање односа према деци може довести до мноштва проблема у понашању. Недостатак правилних смерница, заједно са незадовољством које деца која имају занемарујуће родитеље, доводе до тога да неправилно процењују сопствено понашање. То често ствара проблеме - прво у школи, а затим и са законом. Деца, која се осећају напуштено, вероватније ће се придружити бандама јер им то даје осећај припадности који немају код куће. Али постоје и други проблеми.

Ево седам озбиљних последица до којих занемаривање родитељства доводи:

1. Проблеми са социјалном интеракцијом

Немарни родитељи својој деци не пружају ништа осим патње. Мало дете учи да комуницира са другима посматрајући пример оних око себе, а у дому у којем га родитељи игноришу нема референтни оквир.

Дете, које се игнорише, постепено почиње да игнорише друге. Недостатак потребних вештина комуникације може га учинити друштвеним изопштеником или довести до асоцијалног понашања.

2. Емоционално, бихевиорално и когнитивно оштећење

Студије показују да занемаривање родитељства (нарочито током раног детињства) може бити изузетно штетно за развој детета. Чак и у поређењу са децом која су изложена физичком насиљу, занемарена деца често показују озбиљније когнитивне, емоционалне и поремећаје у понашању. Они апсолутно не могу да комуницирају са својим вршњацима, а то доводи до многих проблема.

3. Виктимизација

Родитељи играју кључну улогу у спречавању малтретирања њиховог детета од стране друге деце. Студије показују да занемаривање родитељства доводи до малтретирања деце у школи (или од старијег брата или сестре). У овом случају занемаривање родитељства погађа девојчице много више него дечаке.

4. Злоупотреба супстанци

Утврђено је да је подршка породице пресудан фактор када је у питању нормално прилагођавање детињству и адолесценцији. Индиректни докази сугеришу да пажња блиских пријатеља и породице помаже у смањењу шанси за злоупотребу дрога код адолесцената. Занимљиво је да такав позитиван утицај може доћи од других који нису блиски рођаци (на пример, чак и родитељи пријатеља који су умешани могу постати добар пример!).

5. Лош академски учинак

Децу, коју родитељи игноришу или се осећају одбачено, тешко је подучавати и лоше се понашати у школи. Они су по правилу они који на испитима постижу најлошије оцене.

ПРОЧИТАЈТЕ И: Неизоставне благодати неструктуриране игре на отвореном за малу децу

6. Депресија и анксиозност

Занемаривање детета може довести до депресије и других психолошких проблема. Студије показују да деца са равнодушним родитељима развијају анксиозност у истој мери као и она изложена физичком насиљу, вриштању и вербалном злостављању.

7. Поремећаји личности

Студија о родитељском занемаривању деце показала је да овај родитељски стил у будућности треба сматрати озбиљним фактором ризика за развој озбиљних менталних поремећаја.

Разлика између деце у занемареним и попустљивим породицама

Временом се јасно могу уочити разлике у родитељским стиловима, посебно када деца напуне тинејџерске године.

Иако су деца у попустљиве породице имају само просечан академски успех у школи, они обично убрзају у средњој школи. Ова врста родитељског стила негује високо самопоштовање, добре социјалне вештине и смањује вероватноћу самоубиства и депресије.

Међутим, адолесценти из запуштене породице често показују тенденцију ка неурозама и депресији, често пију алкохол и користе дроге, тешко комуницирају и слажу се са вршњацима и имају најлошији академски успех од свих ученика.

Промена стила родитељства

Пхотограпхее.еу / Схуттерстоцк.цом

Многи психолози сматрају да је занемаривање родитељског стила најгори и најштетнији за децу. Међутим, утврђено је да родитељи врло ретко намерно занемарују своју децу. Често таквим одраслима треба помоћ у решавању сопствених личних или финансијских проблема. Поред тога, специјалисти могу помоћи својој деци.

Када је занемаривање родитељства већ устаљени облик става, неопходно је да психолог ради са родитељима у периоду од 12-18 месеци. У неким случајевима интервенција може бити интензивнија, али на краћи временски период.

Свако дете, било новорођенче или тинејџер, мора имати прилику да свакодневно проводи време са родитељима. Мајка и отац су одговорни за контролу детета и вођење у правом смеру како би оно могло да одрасте у успешну и одговорну одраслу особу.

Када су родитељи запостављени, деца не могу да одрасту у емоционално здраве људе. Стога би родитељи, који игноришу своју децу, требали бити спремни да прихвате стручну помоћ и науче позитивнији стил родитељства.

Извор: ЦуреЈои , Матрони

ПРОЧИТАЈТЕ И: Мама и две ћерке сликају се у одговарајућим одећама и деле дивне слике


Материјали у овом чланку су само у информативне сврхе и не замењују савете овлашћеног стручњака.

Деца
Популар Постс