15 разлога зашто тест на трудноћу може дати лажно позитиван резултат и начини како то спречити



- 15 разлога зашто тест на трудноћу може дати лажно позитиван резултат и начини како то спречити - Живот и здравље - Фабиоса

Кућни тестови за трудноћу, који се могу добити из практично било које апотеке, прилично су поуздани. У ствари, већина њих може да открије трудноћу са тачношћу од 97%, чак и дан након нечије менструације. Тестови раде тако што показују да ли је хормон трудноће (хумани хорионски гонадотропин) присутан у урину.



Али, као и код било чега другог, одређени медицински или еколошки услови могу променити резултат и довести до „лажно позитивног“. Најчешћи су:

1. Болести јајника као што су ПЦОД или ПЦОС





Синдром полицистичних јајника састоји се од развоја циста на јајницима. Ове цисте су групе бескорисних ткива која утичу на функционисање јајника. Цисте на јајницима могу произвести хЦГ чак и без трудноће. Хормон се открива у урину и може дати лажно позитивно очитавање на тесту трудноће.

2. Лекови

Додаци хормона, попут ињекција хЦГ, могу довести до лажно позитивног теста трудноће. Противупални лекови чине урин одређеном бојом што даје тесту трудноће лажно позитивно очитавање. Сличан је случај са Рифампином, који се користи за лечење туберкулозе, и неким лековима који се користе за лечење Паркинсонове болести. Сулфасалазин и пиридијум такође могу довести до лажно позитивних. Остали лекови могу повећати производњу хЦГ у телу: антидепресиви и анти-хистамини, лекови за рекреацију и опојни дроге, као и диуретици.



3. Хемијска трудноћа

Хемијска трудноћа је стање које се јавља када је трудноћа неодржива, као што је случај са ванматеричном трудноћом (када се ембрион угради негде другде, осим у материцу). У таквим случајевима тело производи хЦГ, али трудноћа спонтано прекида. Отприлике 25% нехотичних побачаја остане неоткривено, помешаних са јаким менструалним током.

4. Храна



Вештачке или природне боје присутне у храни могу довести до лажно позитивног теста трудноће. Ако једете куркуму или репу, јагоду или рабарбару, могли бисте да испровоцирате лажно позитиван тест трудноће. Пијте пуно воде и уринирајте најмање три пута пре него што направите тест трудноће како бисте избегли лажно позитиван резултат. Ове линије испаравања показаће ружичасту боју. Опет, показаће се као позитиван резултат.

5. Нетачна употреба теста

Очитавање резултата након дужег временског периода од наведеног, употребом комплета којем је истекао рок употребе и друге нетачне употребе може дати лажно позитивно очитавање.

6. Инфекције уринарног тракта

Болести система за излучивање, попут каменаца у бубрезима или инфекција уринарног тракта, могу проузроковати губитак боје урина. Када се кетонска тела почну појављивати у урину пацијента са дијабетесом, урин постаје црне боје. Сви ови случајеви могу резултирати лажно позитивним.

ПРОЧИТАЈТЕ И: 20 корисних чињеница о трудноћи и након порођаја

7. ИВФ или други третман неплодности

Током лечења неплодности, лекари дају жени овулационе хормоне који узрокују суперовулацију. То је гаранција да ће бар један од њих преживети. Током ИУИ, вишеструке ињекције хормона подижу ниво хЦГ. Овом хЦГ треба приближно 12 дана да нестане из система. Узимање кућног теста за трудноћу након ИУИ може проузроковати лажно позитиван резултат теста трудноће.

8. Истекли тестови трудноће

Истекли тестови трудноће разградили су антитела на хЦГ која нису у стању да открију хЦГ хормон у урину. Стога би ово могло резултирати лажно позитивним читањем.

9. Недавно прекинута трудноћа

Недавно прекинуте трудноће не пролазе кроз систем тако брзо као побачаји. Понекад мртви фетус остаје неколико дана. У овом случају, ако плацента функционише, она ће наставити да даје позитивна очитавања, тј. Лажно позитивне резултате.

10. Појава линија испаравања или крварења

Линије испаравања и крварења су непожељне. Они корумпирају резултат теста на трудноћу само да би полагање другог теста остало као једина друга опција. Линије испаравања могу се обојити ако је ваш урин обојен или чак ако има реакцију на околни ваздух. Линије крварења су антитела која показују лажно позитивне последице, посебно ако се наквасе.

11. Крварење имплантацијом

Ако у тренутку имплантације направите тест за трудноћу, могуће је да урин има неке крвне угрушке. Линија која након тога показује ружичасту боју вратиће лажно позитивно.

12. Полагање теста за трудноћу у погрешно време

Ако се тест уради прерано, генерално је вероватно да ће бити лажно негативан, али такође може вратити лажно позитиван. Ваша менструација би могла бити одмах иза угла, а ниво хЦГ није порастао, у том случају би тест могао да буде позитиван јер сте попили таблету за јутро. У овом случају ћете примити позитивно очитавање, само да би ваш период стигао касније.

13. Спонтани побачај

После спонтаног побачаја, нивоима хЦГ треба времена да нестану из крви. Побачаји ће увек вратити лажно позитивно очитавање. Због тога неке жене никада не знају ни да ли су доживеле спонтани побачај.

14. Предуго остављање теста за трудноћу

Дуго остављање теста за трудноћу омогућава му да реагује на атмосферу и да лажно позитивно очитавање.

ПРОЧИТАЈТЕ И: 10 основних разлика између прве и друге трудноће

15. Контрацепцијске пилуле или спирале (попут Мирене)

Таблете за контролу рађања мењају хормоне и могу случајно да изазову пораст нивоа хЦГ као резултат производње хормона. С друге стране, могуће је да се то не догоди, већ да се појаве симптоми трудноће. Несрећа са Миреном је синдром након издвајања спирале. Постоји удаљена могућност да то може проузроковати лажно позитивно очитавање.

Како спречити лажно позитивно читање трудноће:

  1. Исправно извршите тест.
  2. Тест извршите тек након посматрања симптома трудноће.
  3. Избегавајте да једете храну која садржи вештачке или природне боје.
  4. Прочитајте резултат теста у назначеном времену на пакету.
  5. Консултујте се са својим лекаром о резултатима.

Болести или медицинска стања која могу проузроковати лажно позитивно читање:

1. Неплодност

Жене које се подвргавају лечењу плодности, посебно ради подстицања овулације, могу узимати лекове као што су Прегнил и Хумегон.Ови лекови укључују облик хЦГ који може остати у телу данима након третмана. Жене којима су прописани ови третмани морају следити савете лекара како не би извршиле тест прерано, избегавајући тако потенцијално лажно позитивно очитавање.

    2. Хориокарцином

    Хориокарцином је врста карцинома која се јавља унутар материце. Ћелије карцинома производе хЦГ који се открива као трудноћа. Симптоми хориокарцинома укључују вагинално крварење, бол и цисте на јајницима. Лечење се састоји од хемотерапије, након чега следи период посматрања од 3 године ради откривања било каквих могућих рецидива.

    3. Болести хипофизе

    Услови који утичу на хипофизу могу проузроковати лажно позитивно очитавање теста трудноће. Тумори хипофизе могу стимулисати ћелије хипофизе да производе хЦГ. Менопауза такође може утицати на хипофизу, што доводи до стварања хЦГ и лажно позитивних очитавања трудноће. У ретким приликама хипофиза може створити хЦГ чак и када нема стања или тумора.

    4. Цисте на јајницима

    Цисте жутог тела у јајницима могу проузроковати лажно позитивна очитавања у тестовима на трудноћу. Жуто тело остаје у јајнику након ослобађања јајне ћелије. Временом се распада и циклус се понавља. Ако се жуто тело напуни крвљу или течношћу, постаје циста и остаје унутар јајника. Жуто тело производи хЦГ, што резултира нетачним очитавањем теста трудноће.

    5. Рак

    Неке врсте рака, које погађају бешику и јајнике, могу проузроковати лажно позитивно читање трудноће. Ови карциноми могу створити мале количине хЦГ које могу открити високо осетљиви кућни тестови трудноће.

    Као што видите, постоји много разлога због којих тест трудноће може резултирати лажно позитивним очитавањем. Дакле, ствар је узимајући у обзир ове факторе и консултујући се са својим лекаром да бисте утврдили да ли сте заиста трудни.

    Извор: Сунце

    ПРОЧИТАЈТЕ И: Депресија током трудноће је прилично честа ствар


    Овај чланак је искључиво у информативне сврхе. Не бавите се самолечењем и у свим случајевима се обратите овлашћеном здравственом раднику пре него што употребите било које информације представљене у чланку. Уредништво не гарантује никакве резултате и не сноси одговорност за штету која може настати коришћењем података наведених у чланку.

    Трудноћа
    Популар Постс